Dne 28. listopadu 2014 se sešlo u dolu Mauritius na Hřebečné u Abertam přes dvacet pozvaných účastníků – zástupců krajských úřadů Karlovarského a Ústeckého kraje, Národního památkového úřadu v Lokti, státního podniku Diamo a dalších. Jako první se mohli přesvědčit o výsledcích několikaletého snažení města Abertamy o zpřístupnění štoly Kryštof, která je součástí národní kulturní památky Důl Mauritius a zároveň i součástí nominace krušnohorské hornické krajiny na Seznam světového dědictví UNESCO.
Zpřístupnění štoly Kryštof pro laickou i odbornou veřejnost, pro turistické i vědecké účely je první etapou projektu "Rozšíření naučné stezky Reiche Zeche a zpřístupnění štoly Kryštof/Christof v důlním komplexu Mauritius v Abertamech, místní část Hřebečná", který finančně podpořila Evropská unie v rámci programu Cíl 3 přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou (oblast podpory: Kooperace a rozvoj přeshraničních struktur v oblasti cestovního ruchu).
Projekt, jemuž předcházelo vybudování nového kamenného portálu štoly Kryštof v roce 2008 ve spolupráci s Diamo, s. p., detailní geodetické zaměřené celé štoly (2010) a uzavření smlouvy mezi městem Abertamy a státním podnikem Diamo o převodu správy souboru opuštěných důlních děl lokality Hřebečná do správy města Abertamy počátkem roku 2012, byl zahájen v červenci 2012 podáním žádosti o podporu z programu Cíl 3. Žádost včetně přislíbení dotačních prostředků byla schválena 4. prosince 2012. Prvotní ideový záměr zpřístupnění štoly Kryštof a příslušnou projektovou dokumentaci, později rozšířenou a upravenou, zpracoval Ing. Petr Bohdálek.
Ve výběrovém řízení na zhotovitele akce zvítězila v červenci 2013 firma GIS - GEOINDUSTRY, s.r.o., která má s podobnými projekty letité zkušenosti. Stavba byla zahájena koncem září 2013, protože však důl Mauritius je zimovištěm netopýrů, byly práce v listopadu 2013 přerušeny a opět se v nich začalo pokračovat v dubnu 2014. Že to nebylo vždy jednoduché, se přesvědčila jak dodavatelská firma sama, tak celý tým, který se na zpřístupnění štoly podílel.
Vlastní technické práce byly zahájeny 9. května 2014, kdy po téměř čtyřiceti letech bylo po odstranění betonového krytu a ocelového roštu opět odkryto ústí jámy dolu Mauritius, což byl předpoklad pro vybudování nového schodiště vedoucího na úroveň štoly Kryštof. Vzhledem ke geotechnické situaci zjištěné po odkrytí jámy musel být stavební projekt částečně upraven.
Další práce zahrnovaly vyčištění zasutých úseků štoly Kryštof, úpravu počvy štoly pro chůzi návštěvníků, zajištění nestabilních úseků na prohlídkové trase, vybudování technického zázemí včetně osvětlení prohlídkové trasy, zpřístupnění vybraných částí souvisejících důlních chodeb a dobývek, zajištění odvodnění a vybudování vlastní prohlídkové trasy s jednotlivými zastávkami. Práce v podzemí probíhaly hornickým způsobem s vysokým podílem ruční práce tak, aby zůstal zachován historický charakter dolu a jeho památková hodnota. Nad jámou dolu bylo postaveno provizorní zázemí pro prohlídky, kde je možné si půjčit ochranný oděv, obuv a osvětlení.
K dokončení stavby a předání díla došlo 25. listopadu 2014 a o tři dny později, výše zmíněného 28. listopadu, byly výsledky projektu představeny odborné veřejnosti. Kolaudace proběhne v průběhu prosince 2014 a celý projekt bude ukončen do 31. prosince 2014. Součástí projektu je kromě stavebně-technické části také výroba tištěných propagačních materiálů (letáčků, informačních tabulí a dvoujazyčné brožury pojednávající o historii dolu a dolování cínu na Hřebečné) i příprava těchto webových stránek.
Oficiální otevření prohlídkové štoly Kryštof pro širokou veřejnost je plánováno na květen 2015.
Hlavní partner (Lead partner) projektu: Technická univerzita Bergakademie Freiberg
Projektový partner PP1: Město Abertamy
Projektový partner PP2: Město Freiberg
Doba realizace projektu: 15. 11. 2012 – 31. 12. 2014
Celkové náklady na zpřístupnění: 342 000 eur
z toho dotační prostředky z EU: 290 000 eur
dotační prostředky na spolufinancování ze státního rozpočtu: 17 000 eur